Home
ROOTKlikni pro nejčerstvější zprávy
Novinky.czKlikni pro nejčerstvější zprávy
CD-R serverKlikni pro nejčerstvější zprávy
English version
Kodovani cestiny
Základní informace
Registrace shareware
Ceník registrací
Ceník registrací
Zajímavé odkazy
Aktuální kursy
Vyhledávání
Kontakt
Help/FAQ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY:

Viry vs. administrátoři: co je horší?

Windows Commander: Okna jsou zakázána!

Keyboard Layout Manager: zkroťte svou klávesnici

Connection Meter: Jak ušetřit za telefon?

Norton AntiVirus 2000: Má váš počítač ochranu?

BlackBoxII: Hlídací pes pro váš počítač

Přehled nejčtenějších článků najdete na hlavní stránce!

TOPlist ICQ
Kvalitu hledejte na stránkách s logem ... Udělejte si radost v Atelieru Kavka

Dejme šanci dětem
\"Sbírejte

Tyto stránky jsou optimalizovány pro Netscape Communicator verze 4.x, rozlišení 800x600 a vyšší. Zda budou vypadat stejně i v Internet Exploreru záleží jen na společnosti Microsoft. Podrobnější informace o problémech s kompatibilitou najdete v sekci Help/FAQ.

This site is best viewed with Netscape Communicator. Download Netscape Now!Internet BOOST '99: zrychlí vaše připojení k Internetu o 200% ?

(20/06/1999, David Baierle)

Již nějaký čas se lze setkat na světovém Internetu s reklamou na program Internet BOOST '99, který údajně zrychlí připojení k síti Internet až o neuvěřitelných 200%. Je to vůbec možné? Vzhledem k tomu, že tento program není shareware a neni k dispozici ani demoverze, nelze se (legálně) nejprve přesvědčit o jeho schopnostech a teprve poté ho koupit. Protože jsme byli zvědaví, zda to není podvod, rozhodli jsme se program vyzkoušet.

     Na stránkách výrobce, firmy BONZI Software, je tento program vychvalován, až se hory zelenají. Posuďte sami:

InternetBOOST je nová revoluční softwarová utilita, která optimalizuje přístup k Internetu z Windows 95 nebo 98 a zrychlí jej až o 200%. Urychlí 14.4, 28.8, 33.6 a dokonce i 56K modemy. Průměrné zvýšení rychlosti je podobné rozdílu mezi 33.6 a 56K modemem.

To nezní špatně. Komu by se nelíbilo si takto zrychlit modemové připojení. Zveřejněno je i několik 'děkovných dopisů':

Po instalaci InternetBOOST '99 jsem si znovu zamiloval Internet .... protože už "donekonečna" netrčím a nečekám! Mám konta u AOL a Microsoftu a obě se raketově zrychlila! U Microsoftu jsem mohl vysedět důlek, než jsem se skutečně někam dostal. Teď se všude dostanu ani ne za minutu! I u AOL se všechno zrychlilo a tak zpříjemnilo.

John K. Rickett (uživatel AOL & Microsoft Internet Exploreru)

Nechal jsem InternetBOOST '99 podle doporučení zkonfigurovat můj počítač s osminásobným RWIN a je to užasné! Diky MOC!

Carl (uživatel Microsoft Internet Exploreru)

Tenhle program je nepřekonatelný! Znovu jsem si zamiloval Internet! Teď, když moje připojení k Internetu je o tolik RYCHLEJŠÍ, můžu využít možnosti poskytovat uživatelům AOL své stránky. Ještě jednou DÍKY!

Chuck Bright (uživatel Netscape & AOL)

Řekl jsem o vaší web stránce a vašem programu každému, koho znám! Ten rozdil je NEUVĚŘITELNÝ! Než jsem InternetBOOST '99 nainstaloval, vážně jsem uvažoval o zrušení všech mých připojení na Internet!

Ellen De La Cruz (uživatel AOL)

Stáhl jsem si InternetBOOST '99 ani ne před hodinou. Je to fantastické, všechno se zrychlilo o 40 az 50%. Všechny stránky se mi teď natahují až o polovinu kratší dobu. Rychlost stahování se zvedla z průměrných 2.6 Kb/sec na 3.5 Kb/sec na připojení 33.6 modemem. Výborný produkt! I download i instalace byly bez problémů. Díky!

A Happy Camper (surfer) (uživatel Netscape)


     Jak je tedy vidět, uživatelé jsou (údajně) nadšeni, nešetří chválou a na nezasvěceného uživatele celá věc působí přímo bombastickým dojmem. A jak by to mělo fungovat? Podle tvrzení výrobce je princip velmi jednoduchý: Windows 95 i 98 nemají optimalizované připojení k Internetu pro dial-up, ale pro LAN. Určitou modifikací konfiguračních parametrů TCP/IP stacku se dosáhne optimalizace pro dial-up připojení, což se má projevit zvýšením rychlosti.

     Úprava se především týká 4 parametrů protokolu TCP/IP - MTU, PMTU, RWIN a TTL. Původně jsem měl v úmyslu poněkud podrobněji vysvětlit, o co se jedná a podhalit princip a úskalí přenosu dat po Internetu nezasvěceným uživatelům (tento článek by měl zřejmě několik dílů), avšak jen do okamžiku, než jsem začal důkladně studovat manuál k programu. Tam je sice vše podrobně vysvětleno tak, aby běžný uživatel byl obeznámen s problematikou a nabyl dojmu, že vše se dá poměrně jednoduše vyřešit a výsledný efekt je takřka zaručen, avšak podle mě se jedná o dosti zkreslené a neúplné informace, které z odborného pohledu mohou jen těžko obstát, zvláště pokud si uvědomíte další souvislosti, které v dokumentaci zmíněny nejsou a pokud si vezmete k ruce příslušná RFC (dokumenty definující standardy používané na Internetu) a svá podezření si ověříte. Např. snižování hodnoty MTU v dnešní době, kdy existuje procedura MTU Discovery (a ta se používá již delší dobu nejen na papíře), je v podstatě naprosto zbytečné. Změnou ostatních parametrů, u nichž i autoři programu upozorňují, že je nutné experimentovat, si také v praxi moc nepomůžeme. Jedná se o natolik citlivá nastavení se spoustou závislostí, že i kdyby se podařilo dosáhnout nějakého zlepšení, bude konfigurace použitelná jen pro spojení s konkrétním cílem. Při spojení s dalším serverem data půjdou po jiných linkách s odlišnými vlastnostmi a svým zásahem můžete podmínky pro toto spojení naopak zhoršit. Vzhledem k tomu, že parametry TCP/IP nelze pod Windows měnit dynamicky, ale je nutné uložit novou konfiguraci do registrů a systém zrestartovat, je postup odlaďování velmi pracný a výsledek rozhodně neodpovídá vynaložené námaze.

     Dost teorie, přistupme k praxi. Instalace programu je velmi jednoduchá a rychlá. Po jeho spuštění se zobrazí panel s konfigurací TCP/IP. V horní části je možno přepínat optimalizací pro síť nebo dial-up. Po přepnutí se konfigurace nastaví na standardní hodnoty, které je možné ručně změnit. Po uložení nového nastavení je nutné vždy počítač zrestartovat.     Nyní bych se asi měl zmínit o tom, jakým způsobem jsem testoval rychlost připojení. Po zralé úvaze jsem vybral 10 odlišně umístěných WWW serverů (5 tuzemských a 5 zahraničních), 3 FTP servery (2 tuzemské a 1 zahraniční), eliminoval jsem proxy a cache a se stopkami v ruce změřil, za jak dlouho se natáhne jejich hlavní stránka, popř. se stáhne soubor. Měření jsem 3x opakoval a pokud se nelišila o více než 1 sekundu, považoval jsem je za platná. Test probíhal cyklicky celou noc za minimálního provozu, takže podmínky snad byly srovnatelné. Měření byla 3x opakována, pokaždé přes dial-upové připojení jiného poskytovatele. Nejprve byly změřeny časy bez optimalizace (nastavení pro LAN), poté s doporučeným nastavením pro dial-up a nakonec se změněnou hodnotou RWIN.

     Nebudu vás napínat, výsledné časy se sice měnily, ale jen v závislosti na poskytovateli a noční hodině. V jejich vzájemném srovnání žádný rozdíl nebyl. Podotýkám, že jsem se snažil do testu nezanášet svůj předchozí pesimismus, naopak, vzhledem k vynaloženému úsilí bych byl nadšen ze sebemenšího pozitivní výsledku. Ten však u nastavení bez optimalizace a se standardní optimalizací pro dial-up byl zcela srovnatelný, nastavení pro dial-up se změněnou hodnotou RWIN vyšlo statisticky nepatrně horší. Přesnost měření přitom byla dostatečná - tolerance 1 sekunda - neboť vzhledem k tomu, že některé stránky se natahovaly téměř minutu (např. Mobil Server), je případná chyba zanedbatelná.

     Přestože pokusy dopadly špatně, nemyslím, že by autoři nutně byli podvodníci, ačkoli vše tomu nasvědčuje. Pokud se dá věřit sériovému číslu, tento program si zakoupilo téměř 5.5 miliónu lidí. Trik s 'děkovnými dopisy' se používá už od 19. století, pravidelný návštěvník stránek BONZI Software lehce odhalí další 'podvůdek': běžná cena programu je 54.95$, ale v rámci speciální nabídky je prodáván za pouhých 24.95$. Ta je samozřejmě časově omezená - platí celý týden až do nedělní půlnoci. Neznalý zákazník, zlákaný vidinou pronikavého zvýšení rychlosti, si přece takovou šanci nenechá ujít. Nemusím snad ani dodávat, že tato nabídka je vždy automaticky prodlužována o další týden. Stránka je psána v ASP, takže speciální slevy tohoto typu se dají řešit jedním řádkem ve skriptu. To je byznys po americku.

     Proč to tedy nemusí být podvod? Po konzultaci s několika odborníky jsem došel k závěru, že v USA mají Internet přeci jen o něco déle, než my a je možné, že konkrétně u AOL (o níž se zmiňuje většina referencí) používají technologie, které nejsou úplně nejnovější. S tím snad souvisí i určité problémy s rychlostí, které dokáže optimalizace eliminovat. U nás se používaji jiné, modernější technologie a ty už vylepšit tímto způsobem nejdou. Je to ale jen teorie, konto v USA u AOL nemám a tudíž to nemohu ověřit. V každém případě vzhledem k dosavadním zkušenostem nemohu koupi programu Internet BOOST doporučit.

     Jedno pozitivum jsem přeci jen našel. Zákazníkovi je při zakoupení programu slibováno zvýšení rychlosti nebo vrácení peněz. Budiž BONZI Software připsáno ke cti, že svůj slib dodržuje: program jsme pro testování zakoupili a když jsme se vzhledem k neúspěchu domáhali svých peněz, bylo nám bez větších obstrukcí vyhověno.

Poznámka: při dokončování tohoto textu jsem byl upozorněn na článek na serveru Živě se stejnou tématikou. Autor (Tomáš Holčík) bohužel neuvádí praktické zkušenosti s optimalizací, zato se zde dozvíte jiné zajímavosti. Např. to, že existují programy, které umí totéž, co Internet BOOST '99, pouze s tím rozdílem, že se jedná o freeware, který je dostupný zdarma. Dále je uveden přehled položek v registrech, které ovlivňují nastavení TCP/IP stacku, takže můžete hodnoty měnit ručně bez použití jakéhokoli programu. Bez neustálého restartování a navazování nového spojení se však bohužel neobejdete.

Tisknout článekZaslat článek e-mailemNapsat autorovi článku

Relevantní odkazy:


 

Home ] [ English version ] [ Kodovani cestiny ] [ Základní informace ] [ Kontakt ] [ Aktuální kursy ] [ Ceník ] [ Registrace shareware ] [ Odkazy ] [ Vyhledávání ]

Počet žádostí o tuto stránku od 11/04/1999 celkem: 1294369, z toho dnes: 77,
naposledy: 04/02/2023 v 19:48:58 z adresy static.247.97.108.65.clients.your-server.de

Náměty a připomínky zasílejte na adresu webmaster@shareware.cz

Navigator

ISSN 1213-3647 • Copyright © 1999-2023, LANtaNet s.r.o. & BAID Software • All rights reserved.