Home
ROOTKlikni pro nejčerstvější zprávy
Novinky.czKlikni pro nejčerstvější zprávy
CD-R serverKlikni pro nejčerstvější zprávy
English version
Kodovani cestiny
Základní informace
Registrace shareware
Ceník registrací
Ceník registrací
Zajímavé odkazy
Aktuální kursy
Vyhledávání
Kontakt
Help/FAQ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY:

Viry vs. administrátoři: co je horší?

Windows Commander: Okna jsou zakázána!

Keyboard Layout Manager: zkroťte svou klávesnici

Connection Meter: Jak ušetřit za telefon?

Norton AntiVirus 2000: Má váš počítač ochranu?

BlackBoxII: Hlídací pes pro váš počítač

Přehled nejčtenějších článků najdete na hlavní stránce!

TOPlist ICQ
Kvalitu hledejte na stránkách s logem ... Udělejte si radost v Atelieru Kavka

Dejme šanci dětem
\"Sbírejte

Tyto stránky jsou optimalizovány pro Netscape Communicator verze 4.x, rozlišení 800x600 a vyšší. Zda budou vypadat stejně i v Internet Exploreru záleží jen na společnosti Microsoft. Podrobnější informace o problémech s kompatibilitou najdete v sekci Help/FAQ.

This site is best viewed with Netscape Communicator. Download Netscape Now!



CDEveryWhere: jedno CD pro Win, Mac i Unix?

(26/06/1999, David Baierle)

Možná jste již byli nuceni řešit problém, jak vyrobit cédéčko použitelné na počítačích s různými operačními systémy: Windows, Unix (či Linux), Macintosh. Ne, opravdu není nutné vyrábět několik CD s různými verzemi, stačí jen mít po ruce program CDEveryWhere a vše se vejde na jediný disk.

     Instalace programu je bezproblémová a práce s ním je snadná díky jeho jednoduchosti a přehlednosti. Je psán v jazyce JAVA, takže je možné ho provozovat pod všemi výše zmíněnými operačními systémy, ovšem musíte mít JRE (Java Runtime Environment, viz www.javasoft.com). CDEveryWhere podporuje souborové systémy ISO9660 (standardní formát CD), Joliet (podpora dlouhých názvů ve Windows, max. 64 znaků), RockRidge (unixový systém s podporou dlouhých názvů, souborových a adresářových atributů, symbolických linků a informací o jménu majitele a skupině) a HFS (Macintosh).



     Po spuštění programu jsou k dispozici 3 okna. První se zobrazí okno pro výběr souborů (Files), horizontálně rozdělené na dvě části. Horní slouží k procházení lokálního či síťového disku, FTP serveru nebo prohlížení ZIP archivu a přetažením do spodní části vybíráme data, která budou umístěna na CD. Poté je možné zvolit, pro které operační systémy budou jednotlivé soubory či adresáře dostupné, nebo ponechat přístup neomezený. Druhé (General) slouží pro specifikování názvu disku, informace o autorovi, autorských právech atd. Zde je také možno nastavit, podle jakých kritérií budou soubory tříděny (podle jména, velikosti, časových údajů atd.) a jakým způsobem bude vygenerována informace o datu vzniku souborů. Třetí okno (Platform) je velmi důležité, neboť zde se nastavuje, pro které operační systémy má být disk vytvořen, jaké budou podporovány souborové systémy a v jakém kódové stránce a pro počítače Macintosh také zda a jak bude doplněna systémová informace o typu obsahu souboru. Je zde také možné zvolit, zda má být vygenerován soubor AutoRun (pro Windows) anebo AutoStart (pro Macintosh) pro zajištění automatického spuštění při vložení CD do mechaniky.



     Po nastavení už jen stačí zvolit Create Image a program vygeneruje a uloží diskový obraz (disc image) v ISO formátu na pevný disk. Volitelně je možné použít kompresi metodou zip nebo gzip. Sám o sobě neumí pracovat s vypalovacími mechanikami, vygenerovaný obraz je určen pro software, který práci s obrazy podporuje (např. EasyCD, CDRWIN nebo NERO).

     Pomocí CDEveryWhere jsme zkusili vyrobit několik CD a vše fungovalo bez sebemenších problémů. Je ovšem nutné se nejprve s programem seznámit, zjistit kde a jak se co nastavuje, rovněž neuškodí si dobře přečíst dokumentaci a pokusně si vyrobit pár obrazů. Zajímavé je, že pro podporu systému Macintosh na rozdíl od jiných programů nepotřebujete žádné další vybavení (ani počítač, ani disk s HFS).

     Pro CDEveryWhere jsou k dispozici 3 typy licencí (personal, standard a professional), lišící se mj. rozsahem podporovaných funkcí (např. možnost 'zneviditelnění' souborů pod některými OS je dostupná jen ve verzích standard a professional) a také samozřejmě cenou. Sharewarová verze z hlediska rozsahu funkcí žádná omezení nemá, avšak velikost vygenerovaného diskového obrazu je limitována na 50 MB a na disk je navíc vložen soubor demoonly.txt, ve kterém je informace, že byl vytvořen pomocí neregistrované verze programu.

     Pro zájemce o problematiku vypalování CD připravujeme další články o softwarech, zůstaňte naladěni! :) Mezitím se můžete podívat se na CD-R Server, kde najdete velké množství užitečných informací.

Tisknout článekZaslat článek e-mailemNapsat autorovi článku

Relevantní odkazy:


 

Home ] [ English version ] [ Kodovani cestiny ] [ Základní informace ] [ Kontakt ] [ Aktuální kursy ] [ Ceník ] [ Registrace shareware ] [ Odkazy ] [ Vyhledávání ]

Počet žádostí o tuto stránku od 11/04/1999 celkem: 1339591, z toho dnes: 122,
naposledy: 20/05/2024 v 15:57:26 z adresy ec2-18-220-116-90.us-east-2.compute.amazonaws.com

Náměty a připomínky zasílejte na adresu webmaster@shareware.cz

Navigator

ISSN 1213-3647 • Copyright © 1999-2024, LANtaNet s.r.o. & BAID Software • All rights reserved.