Home
ROOTKlikni pro nejčerstvější zprávy
Novinky.czKlikni pro nejčerstvější zprávy
CD-R serverKlikni pro nejčerstvější zprávy
English version
Kodovani cestiny
Základní informace
Registrace shareware
Ceník registrací
Ceník registrací
Zajímavé odkazy
Aktuální kursy
Vyhledávání
Kontakt
Help/FAQ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY:

Viry vs. administrátoři: co je horší?

Windows Commander: Okna jsou zakázána!

Keyboard Layout Manager: zkroťte svou klávesnici

Connection Meter: Jak ušetřit za telefon?

Norton AntiVirus 2000: Má váš počítač ochranu?

BlackBoxII: Hlídací pes pro váš počítač

Přehled nejčtenějších článků najdete na hlavní stránce!

TOPlist ICQ
Kvalitu hledejte na stránkách s logem ... Udělejte si radost v Atelieru Kavka

Dejme šanci dětem
\"Sbírejte

Tyto stránky jsou optimalizovány pro Netscape Communicator verze 4.x, rozlišení 800x600 a vyšší. Zda budou vypadat stejně i v Internet Exploreru záleží jen na společnosti Microsoft. Podrobnější informace o problémech s kompatibilitou najdete v sekci Help/FAQ.

This site is best viewed with Netscape Communicator. Download Netscape Now!EasyPad: Nástroj pro webmastery

(27/08/1999, Lukáš Tyl)

EasyPadJe mnoho webmasterů, kteří opovrhují WYSIWYG editory HTML. Kouzlo těchto editorů (jednoduchost tvorby Internetových stránek bez znalosti HTML) se ztrácí při pohledu na kód, který vyprodukují. Můžeme pak jen sledovat reakce webmasterů, jak při pohledu na stránku vytvořenou v nejmenovaném (FP98 na mysli určitě nemám :-) WYSIWYG editoru, si rvou vlasy z hlavy (další možnost je, že se dost hlasitě smějí). A v čem tedy webmasteři píší stránky? Možná se budete divit, ale jsou to vylepšené textové editory.

     Na začátek předesílám, že dělám vlastně dvě recenze najednou a to betaverze 3.0 b3 a ostré verze 2.8.3.2. EasyPad je textový editor, který je optimalizován právě pro psaní HTML stránek. Pod pojmem textový editor si představte spíše vymakaný notepad než MS Word. Ostatně kolik z vás využije alespoň 30 procent toho, co MS Word umí?

     A jak EasyPad vypadá? Kromě hlavního editačního okna a několika menu v horní části obrazovky je zde ještě tzv. speed panel (viz. obrázek). Tento speed panel vám umožňuje rychlý pohyb po adresářích. Hned z kraje mám k němu připomínku. Za prvé jeho šířka je pevně stanovena a nejde ho zmenšovat nebo zvětšovat. Můžeme ho leda vypnout (platí jen pro beta verzi, ve verzi 2.3.8.2 je toto v pořádku). V dolní části speed panelu jsou zobrazeny soubory, které vyhovují zadané masce. Příslušný soubor se otevře k editaci prostým poklepáním (double-click) (v některých případech toto nefunguje u souborů s koncovkou htm). Další možností je soubor otevřít pomocí menu Soubor/otevřít nebo ikonky (okno na otevírání souborů je dostatečně veliké, takže nemusíte neustále přemisťovat posuvník sem a tam). Speed panel může ještě obsahovat šablony například se smiles (pro správné fungování je nutno stáhnout nové šablony).

EasyPad - nastavení HTML šablony


     První co mě upoutá jsou barevně zvýrazněné tagy, jejich atributy a také poznámky (toto pro změnu neplatí pro verzi 2.3.8.2). Velmi mi to připomíná HomeSite. V nastavení lze zvolit psaní tagů velkými písmeny, což jenom zvýší přehlednost HTML. Protože je program především určen pro psaní HTML, je ze připravena HTML šablona, kterou je možno modifikovat. Vkládat jednotlivé tagy se dá pomocí HTML panelu, který se nachází nad editovaným dokumentem. Vše je přehledné a účelné. Trochu na nezvyklém místě (Menu/Soubor/Znovu otevřít) můžeme najít i historii editovaných souborů. Editor v sobě obsahuje konverzi textů z/do Latin2, Windows1250, Kamenických, ISO 8859-2. Čas od času může přijít vhod funkce pro odstranění TAGŮ z dokumentu. A ještě několik poznámek k beta verzi 3.0 - fungují zde Aliasy (zkratka pro delší text, kterou napíšete, stisknete CTRL+J a text se sám doplní). V programu chybí tzv. blokové označování. Funkce pravopisu je vázána na MS Office (minimálně MS Word).

EasyPad - hlavní editační okno


     K dispozici je kromě STANDARD (2.3.8.2) verze ještě verze LITE, která není ničím jiným než silně vylepšeným NOTEPADEM. Od STANDARD verze se liší ve dvou věcech. Za prvé je zde absence některých funkcí (hlavně HTML). Za druhé je ZADARMO.

     Celý program je v češtině. V betaverzi zatím není implementována nápověda. Program v sobě nezapře, že je dělán především pro webmastery a jim také bude plně vyhovovat.

     Další informace a možnost downloadu naleznete na easypad.fwd.cz.

Tisknout článekZaslat článek e-mailemNapsat autorovi článku

Relevantní odkazy:


 

Home ] [ English version ] [ Kodovani cestiny ] [ Základní informace ] [ Kontakt ] [ Aktuální kursy ] [ Ceník ] [ Registrace shareware ] [ Odkazy ] [ Vyhledávání ]

Počet žádostí o tuto stránku od 11/04/1999 celkem: 1342966, z toho dnes: 41,
naposledy: 16/06/2024 v 08:55:50 z adresy ec2-100-28-227-63.compute-1.amazonaws.com

Náměty a připomínky zasílejte na adresu webmaster@shareware.cz

Navigator

ISSN 1213-3647 • Copyright © 1999-2024, LANtaNet s.r.o. & BAID Software • All rights reserved.