Home
ROOTKlikni pro nejčerstvější zprávy
Novinky.czKlikni pro nejčerstvější zprávy
CD-R serverKlikni pro nejčerstvější zprávy
English version
Kodovani cestiny
Základní informace
Registrace shareware
Ceník registrací
Ceník registrací
Zajímavé odkazy
Aktuální kursy
Vyhledávání
Kontakt
Help/FAQ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY:

Viry vs. administrátoři: co je horší?

Windows Commander: Okna jsou zakázána!

Keyboard Layout Manager: zkroťte svou klávesnici

Connection Meter: Jak ušetřit za telefon?

Norton AntiVirus 2000: Má váš počítač ochranu?

BlackBoxII: Hlídací pes pro váš počítač

Přehled nejčtenějších článků najdete na hlavní stránce!

TOPlist ICQ
Kvalitu hledejte na stránkách s logem ... Udělejte si radost v Atelieru Kavka

Dejme šanci dětem
\"Sbírejte

Tyto stránky jsou optimalizovány pro Netscape Communicator verze 4.x, rozlišení 800x600 a vyšší. Zda budou vypadat stejně i v Internet Exploreru záleží jen na společnosti Microsoft. Podrobnější informace o problémech s kompatibilitou najdete v sekci Help/FAQ.

This site is best viewed with Netscape Communicator. Download Netscape Now!MJ Studio: mixuji, mixuješ, mixujeme ...

(06/10/1999, Filip Brada)

Mixování hudby (Dj-ing) již není záležitostí pouze prestižních DJ's, ale ve své elektronické podobě si může "zamixovat" každý. Stačí jen mít pořádný počítač a vhodný software.

     MJ Studio od firmy D-Lusion patří mezi prográmky, které jsou elektronickou náhražkou práce dvou gramofonů. Skladby, které mixujeme v MJ Studiu, mohou být ve dvou formátech MP3 a WAV. Co mne na programu velmi zaujalo, byl jeho velmi zajímavý design. Konečně byl vytvořen program, který je svou grafikou srozumitelný.     Celá plocha se skládá ze dvou na sobě nezávislých "disků" a k nim přidělených funkcí. Ke každému disku je přiřazen panel se základními funkcemi (výběr skladby, play/stop, rewind, forward), dále 3 pásmový equalizer (což není moc, ale jako základ postačí).

     Celé to funguje ve třech režimech - Master Stereo, Master and Monitor 2xMono, Master and Monitor dual stereo output (pouze pro Terratec EWS 64).

     Master Stereo znamená, že z vaší zvukové karty půjde pouze jeden Stereo výstup, což vám nedává možnost funkci sluchátek. Jinými slovy veškerý zvuk půjde pouze do vašich reproduktorů či "Home Sterea".

     Master and Monitor 2xMono režim funguje za předpokladu, že si pořídíte rozdělovač signálu sterea do dvou mono signálů (viz obrázek).     Tento dílek zastrčíte do výstupu vaší zvukové karty. Do prvního "master" výstupu dáte konektor od reproduktorů, či Home Sterea, a do "monitor" výstupu dáte sluchátka. Sluchátka vám umožní "monitorovat" zvuk ještě před tím než ho vypustíte na party do vašeho zvukového zařízení.

     Master and Monitor dual stereo output je režim pouze pro zvukovou kartu Terratec EWS 64. Jelikož s touto kartou ještě nemám žádné zkušenosti a předpokládám, že není standardním vybavením každého počítače, dále se tímto režimem nebudu zaobírat.

A jaká je praxe ?

     Nyní vám ve stručnosti popíši, jak by vše mělo fungovat v reálu za předpokladu, že program poběží v režimu Master and Monitor 2xMono a máte otevřené dva MP3 či WAV soubory. Hlasitost obou skladeb ovládáte ve středu mezi disky. Pod oběma pásmy hlasitosti se nachází tzv. crossfader, což je něco jako přecházení (prolínání) disků A a B (když je ukazatel úplně vlevo hraje pouze B, obráceně hraje A). Na displeji obou disků je BPM (Beat per minute), což je počet úderů za minutu. Velmi mile mě překvapilo, že BPM se v MJ-Studiu detektuje automaticky (u většiny podobných programů tomu tak nebylo). Nahoře nad pásmy hlasitostí jsou tři režimy A, AxB, B. Jedná se o to, že vy si monitorujete hudbu, kterou si různě upravujete, vylaďujete, aby vám obě skladby zapadaly a daly se mixovat. Pochopitelně nechcete, aby bylo vaše "vylaďování" slyšet ve výsledném zvuku (Master out). Takže přepnete do A nebo do B, podle toho kterou skladbu hrajete jako základní a jakmile si vše vyladíte, přestupte do režimu AxB. Takzvané vylaďování se provádí pomocí BPM, kdy si srovnáte rychlosti obou skladeb a pomocí equalizérů redukujete basy, středy a výšky. Dále pak náš již známý crossfader vám pomůže prolínat obě skladby do sebe. A je z vás DJ. Are You Happy? Fajn, jestli to bylo nějak nesrozumitelné, přečtěte si prosím podrobně help.

     Další funkcí MJ-Studio je možnost uložení celého mixu do souboru WAV. Stiskněte jednoduše tlačítko record ve středu dole nad Playlistem.

     Už zmiňovaný Playlist je celkem užitečná funkce, kromě klasických možností playlistu (vkládání, vymazání, přehrávání skladeb) obsahuje jednu speciální funkci - AutoDJ. Když už vás na party přestane bavit mixování (to by se s MJ-Studiem nemělo stát) svěřte svoje skladby do rukou AutoDJe, který sám naváže skladby a vy si můžete odpočinout.

     Další funkce je reálné skrečování (klikněte myší na výřez v disku a zkuste táhnout nahoru a dolu), je to snadné, můžete také točit s deskou doprava, doleva..no..víte, prostě kam chcete.

Co k tomu potřebuji?

     Jakožto minimální konfigurace je výrobcem doporučeno Pentium 233Mhz mmx, Windows 95/98 nebo Windows NT 4.0, zvukovou kartu podporovanou systémem Windows. A nyní vám povím jak se věci mají. Zkoušel jsem program na svém Pentiu 233Mhz s 16 bitovou zvukovou kartou a mohu vám s klidem povědět, že je to málo. Doporučuji nejméně Pentium na 300-350 MHz se zvukovou kartou AV-32, docela potřebná je také nejnovější verze Direct X.

Závěr

     Automatická detekce BPM, možnost rozdělení výstupního stereo signálu na dva mono signály, funkce uložení celého mixu do souboru WAV, funkce Auto Dj a "skrčování" v reálném čase staví MJ Studio mezi nejlepší z programů pro elektronické Dj's. Jedinou věc, kterou bych vytkl všem těmto programům - čím lepší, tím větší nárok na hardware.

     Poznámka : MJ Studio doporučuji pro mixování rytmů ve stylu House nebo Techno. Daleko hůře se mixuje např. Jungle, Trip-Hop a už vůbec ne Metal.

Tisknout článekZaslat článek e-mailemNapsat autorovi článku

Relevantní odkazy:


 

Home ] [ English version ] [ Kodovani cestiny ] [ Základní informace ] [ Kontakt ] [ Aktuální kursy ] [ Ceník ] [ Registrace shareware ] [ Odkazy ] [ Vyhledávání ]

Počet žádostí o tuto stránku od 11/04/1999 celkem: 1276330, z toho dnes: 45,
naposledy: 09/08/2022 v 15:22:35 z adresy ec2-3-229-117-123.compute-1.amazonaws.com

Náměty a připomínky zasílejte na adresu webmaster@shareware.cz

Navigator

ISSN 1213-3647 • Copyright © 1999-2022, LANtaNet s.r.o. & BAID Software • All rights reserved.