|
IW FTPort Client: zlaté české ručičky?(12/10/1999, Martin Dočekal) Pravděpodobně jste při brouzdání internetem narazili na možnost stáhnout si nějaké soubory. Většinou to byly odkazy na soubory na stejném serveru, na kterém byly i vámi prohlížené stránky. Ovšem mohli jste narazit i na odkaz začínající písmeny ftp. Pro pohodlné brouzdání ftp servery je dobré míti nějakého FTP klienta, nejlépe v jazyce, který vám je vlastní. Pomocí ftp klienta si můžete pohodlně a s určitou jistotou nahrát různé soubory. FTP klient je program, určený pro přenos souborů. Můžeme se s ním připojit k jinému hostiteli proto, abychom mohli mezi dvěma počítači přenášet soubory. Na českém trhu je několik zahraničních FTP programů, které jsou dostupné všem zájemcům neovládající FTP konsoly. Mezi nejznámější patří (dle nominaci za rok 1998): WS_FTP 4.50, FTP Explorer Limited Edition, FTP Express 1.5, Advanced FTP Voyager 5.0.1.0 a CuteFTP 2.0. Všechny tyto programy si nemusíte kupovat, ale můžete si jej stáhnout v podobě shareware a vyzkoušet si po určitou dobu jejich funkčnosti. Jsou samozřejmě v anglickém jazyce.
Jediným ryze českým FTP klientem na trhu je IW FTPort Client autorů Ing. Martina Dohnala a Petra Kalupa. Program je volně k stažení na netové adrese www.aion.cz. Po nezbytném zaregistrování si můžete program stáhnout a nainstalovat do vlastního PC. Tento program jsem díky padání Win95 instaloval 2x a nikdy se ni nepodařilo "eftépéčko" nenainstalovat, vše proběhlo v naprostém pořádku a klidu. Po rozbaleni se Vám volné místo na disku zmenší přibližně o 2,46 MB.
Ihned po nainstalovaní můžete program spustit kliknutím na celkem pohlednou ikonku. (Pro rychlejší spouštění jsem si ji vytáhl na plochu a musím říct, že tam vypadá celkem pěkně.) Po kliknutí se otevře velké maximalizované okno a v něm pět dalších menších okének, která jsou nesmírně důležitá.
Panely nástrojů
Panel nástrojů vás nebude obtěžovat, je přehledný a ikony lehce zapamatovatelné. Nad ikonami je nabídka obsahující hesla:
Hlavní - s podobsahem o protokolech a zabezpečení, příkaz konec a příkaz na spuštění browseru.
Akce - obsahuje příkazy otevřít, přičemž se vám objeví Seznam stanic (ftp serverů), které jsou anonnymně přístupné pro všechny uživatele.
Rychle připojit, což je okenko, kam vložíte ftp adresu, hesla a po kliknuti OK program naváže rychle spojeni s ftp serverem.
Odpojit Vás odpojí od ftp serveru.
Odeslat soubory, Ruční odeslání souborů, Ruční příjem souborů a Informace o hlášení. Tyto čtyři příkazy nebudte potřebovat, jsou určeny spíše pro znalce ftp konsole.
Nastavení obsahuje jen dva příkazy a to Panel nástrojů, kde se člověk může seznamit s významem jednotlivých ikon a pak Možnosti. Možnosti umožňují měnit některá nastavení FTPort Clienta. Doporučuji změnit jen e-mail na kartě FTP Protokol. Od výrobce je zde nastavena univerzálni e-mailová adresa a tak doporučuji adresu přepsat na svou vlastní.
Nápověda je poslední slovní ikonou a umožňuje vám vyvolat hlavní nápovědu o fungování FTPort Clienta. Dále je zde on-line podpora, technická podpora a diskuzní fórum, samozřejmě fungující přes internet.
Slovní nabídku máme za sebou, zůstává jen vysvětlit význam ikonek.
Jako první zleva najdete okénko se seznamem ftp adres, pomocí šipky si nějakou vyberete a kliknete na ni. Adresa zmodrá a to je vše. Pokud ovšem nezmáčknete Enter na klávesnici. Pak teprve začne pokus o připojení. Tady je asi první nedostatek. Osobně bych úvítal okamžité připojeni po kliknutí myší, ale bohužel to tak není. Za nabídkovým oknem je několik ikonek, přičemž ta první otevře Seznam stanic (stanice jsou od výrobce uloženy v přehledném seznamu, ze kterého lze mazat a přidávat). Druhá ikona vyvolá okno s názvem Rychlé připojení, další ikona, v pořadí třetí zleva odpojí vaše připojení. Červený křížek hned vedle zruší všechny nastávající operace. Pátá ikona vyvolá panel s možnostmi, ikona s okem je jakýsi ftp viewer, což je vlastně prohlížeč ftp. Dále následuje známá ikona 'o úroveň výše'. Následující ikony souvisejí s textem a přenosem. Uživatel je ocení, pokud stahuje více souboru a nechce na každý klikat. Po značení několika souborů na cizím serveru kliknene na první ikonu a ona spustí přenos všech označených souborů a nebo dokumentů. Druhá ikona z tohoto páru naopak odesílá soubory a dokumenty z vašeho PC, ale musíte je také označit, tedy dát do bloku. Vedle mých oblíbených ikon je ikona prohlížeče www stránek a ftp maileru. Poslední dvě ikony souvisejí s nápovědou
Způsoby stahování a odesílání souborů
Okno lokálních složek (horní levé okno) je věrným grafickým obrazem všech složek (adresářů) vašeho lokálního PC. Slouží k zobrazení jednotlivých podadresářů a souborů vzhledem k vybrané složce. Také slouží k vytvoření, odstranění, přejmenování a přesunu vybrané složky z lokální na vzdálenou stanici a samozřejmě k vlastnímu pohybu mezi jednotlivými složkami na straně lokální stanice. Pokud daná složka obsahuje jakýkoliv soubor, soubory z vybrané složky jsou zobrazeny v Okně lokálních souborů (dolní levé okno).
Okno vzdálených složek (horní pravé okno) je věrným grafickým obrazem všech složek (adresářů) vzdálené stanice, FTP serveru. Slouží k zobrazení jednotlivých podadresářů a souborů vzhledem k vybrané složce. Také slouží k vytvoření, odstranění, přejmenování a přesunu vybrané složky z FTP serveru na lokální stanici a samozřejmě k vlastnímu pohybu mezi jednotlivými složkami na straně FTP serveru. Pokud daná složka obsahuje jakýkoliv soubor, soubory z vybrané složky jsou zobrazeny v Okně vzdálených souborů (dolní pravé okno).
V dolní části základního okna je zobrazen Aktuální log soubor, do kterého se podrobně zapisují všechny události probíhající v aplikaci IW FTP, takže uživatel má vždy dokonalý přehled, co se kdy v systému stalo.
Pár slov závěrem
IW FTPort Client je příjemný progam bez větších chybiček. Pokud se vám během přenosu zruší spojení, můžete začít znovu, program nebude kopírovat napůl stažený program, ale automaticky bude pokračovat tam, kde přestal (anglický název pro tuto funkci je Resume Downloads) - mimochodem moc užitečná věc, stejně jako Quick Connect (rychlé připojení), protože člověk nemusí ukládát informace o serveru, které by v případě nezájmu musel zase mazat. Kdyby byl program v angličtině, určitě bude mezi několika nejlepšími na světě. Jeho ovládání je jednoduché a není zbytečně komplikováno nesmyslnými funkcemi. Jsem rád, když se českým vývojařům podaří program, který snese světové měřítko. Jen tak dál a děkujeme.
Relevantní odkazy: |