Home
ROOTKlikni pro nejčerstvější zprávy
Novinky.czKlikni pro nejčerstvější zprávy
CD-R serverKlikni pro nejčerstvější zprávy
English version
Kodovani cestiny
Základní informace
Registrace shareware
Ceník registrací
Ceník registrací
Zajímavé odkazy
Aktuální kursy
Vyhledávání
Kontakt
Help/FAQ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY:

Viry vs. administrátoři: co je horší?

Windows Commander: Okna jsou zakázána!

Keyboard Layout Manager: zkroťte svou klávesnici

Connection Meter: Jak ušetřit za telefon?

Norton AntiVirus 2000: Má váš počítač ochranu?

BlackBoxII: Hlídací pes pro váš počítač

Přehled nejčtenějších článků najdete na hlavní stránce!

TOPlist ICQ
Kvalitu hledejte na stránkách s logem ... Udělejte si radost v Atelieru Kavka

Dejme šanci dětem
\"Sbírejte

Tyto stránky jsou optimalizovány pro Netscape Communicator verze 4.x, rozlišení 800x600 a vyšší. Zda budou vypadat stejně i v Internet Exploreru záleží jen na společnosti Microsoft. Podrobnější informace o problémech s kompatibilitou najdete v sekci Help/FAQ.

This site is best viewed with Netscape Communicator. Download Netscape Now!Program DeCSS byl zakázán a stažen z distribuce!

(24/11/1999, Lukáš Tyl)

Nedávno jsme vás informovali o utilitě DeCSS, která umožnuje stáhnout si DVD film na disk. Byl jsem upozorněn jedním čtenářem, že utilitu nejde nalézt. Pustil jsem se do pátrání a přišel jsem na velmi zajímavé skutečnosti.

To, že se tento prográmek nebude líbit každému (a výrobců DVD disků zvláště), bylo jasné již od začátku. Nyní podnikla MPAA (Motion Picture Association of America) konkrétní opatření. MPAA má v USA velký vliv (dokáže účinně lobbovat ve finanční i politické sféře). Jak MPAA postupovala?

MPAA odeslala na servery upozornění o porušení zákona "the Digital Millennium Copyright Act (DMCA)". V tomto zákoně se praví, že je trestné vytvářet, prodávat nebo distribuovat jakoukoliv technologii, která umožňuje narušení (zlomení) prostředků zajišťujících ochranu autorských práv. V tuto chvíli nemůže stíhat jednotlivé občany, protože jí to zákon DMCA zatím neumožňuje.

Program ze svých stránek odstranily i servery DVD Utilities Network (www.dvdutils.net) a DVD information site. Oba servery pocházejí z Norska, kde jsou autorská práva chráněna podobným způsobem. Než skupina CNET (obsahuje servery DOWNLOAD.COM, NEWS.COM, FREEWARE.COM, SHAREWARE.COM) program odstranila, byl stažen 5 000×. Mnoho uživatelů oponuje, že mají právo si udělat z legálně koupeného DVD filmu kopii pro svou vlastní potřebu. A v tom mají zajisté pravdu.

Tuto válku s uživateli (nejen) Internetu NEMŮŽE MPAA z mnoha důvodů vyhrát (čímž netvrdím, že nemůže vyhrát samostatnou bitvu). Mě osobně trvalo dvě minuty, než jsem program DeCSS na Internetu našel. Bude zajímavé sledovat, jaký vývoj tato kauza bude mít dále.

Tisknout článekZaslat článek e-mailemNapsat autorovi článku


 

Home ] [ English version ] [ Kodovani cestiny ] [ Základní informace ] [ Kontakt ] [ Aktuální kursy ] [ Ceník ] [ Registrace shareware ] [ Odkazy ] [ Vyhledávání ]

Počet žádostí o tuto stránku od 11/04/1999 celkem: 1331686, z toho dnes: 25,
naposledy: 13/04/2024 v 07:36:33 z adresy ec2-44-210-149-205.compute-1.amazonaws.com

Náměty a připomínky zasílejte na adresu webmaster@shareware.cz

Navigator

ISSN 1213-3647 • Copyright © 1999-2024, LANtaNet s.r.o. & BAID Software • All rights reserved.