Home
ROOTKlikni pro nejčerstvější zprávy
Novinky.czKlikni pro nejčerstvější zprávy
CD-R serverKlikni pro nejčerstvější zprávy
English version
Kodovani cestiny
Základní informace
Registrace shareware
Ceník registrací
Ceník registrací
Zajímavé odkazy
Aktuální kursy
Vyhledávání
Kontakt
Help/FAQ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY:

Viry vs. administrátoři: co je horší?

Windows Commander: Okna jsou zakázána!

Keyboard Layout Manager: zkroťte svou klávesnici

Connection Meter: Jak ušetřit za telefon?

Norton AntiVirus 2000: Má váš počítač ochranu?

Přehled nejčtenějších článků najdete na hlavní stránce!

TOPlist ICQ
Kvalitu hledejte na stránkách s logem ... Udělejte si radost v Atelieru Kavka

Dejme šanci dětem
\"Sbírejte

Tyto stránky jsou optimalizovány pro Netscape Communicator verze 4.x, rozlišení 800x600 a vyšší. Zda budou vypadat stejně i v Internet Exploreru záleží jen na společnosti Microsoft. Podrobnější informace o problémech s kompatibilitou najdete v sekci Help/FAQ.

This site is best viewed with Netscape Communicator. Download Netscape Now!BlackBoxII: Hlídací pes pro váš počítač

(10/01/2000, Lukáš Tyl)

BlackBoxIIVšichni známe rčení "Můj dům - můj hrad". A totéž se dá říci i o počítači každého z nás. Jsme velice neradi, pokud někdo s naším počítačem něco dělá (a ještě ke všemu za naší nepřítomnosti). Je možné, že se také vůbec nedozvíme, že někdo s naším počítačem pracoval. Své domy (byty) si chráníme různými alarmy a zabezpečovacími zařízeními (popřípadě psy). Chráníme si takto svůj počítač?

     Program BlackBoxII je určen na sledování a monitorování pohybu (činnosti) na našem počítači. Vůbec nebudu přehánět když napíši, že program nás sleduje doslova na každém kroku (či spíše kliknutím). A´t už uděláme cokoliv (píšeme na klávesnici, spustíme program, klikneme myší), jsme ostře sledováni (ti z vás co četli od Orwella román 1984 vědí o čem je řeč :-).

     Po instalaci programu (která mimochodem vyžaduje restart počítače) by jsme měli ze všeho nejdříve nastavit program tak, aby fungoval podle našich představ. Můžeme nastavit monitorování následujících parametrů: využití procesoru, tok dat za sekundu, počet kliknutí myší, počet úhozů a stisknuté klávesy, místo na pevném disku, vysunutí/zasunutí CD, odpojení/připojení síťového disku, vložení textu do schránky, zahájení tiskové úlohy, vymazání souboru do koše (zde je možno nastavit sledování jenom některých souborů), změna souboru v libovolném adresáři, spuštění/ukončení/přepnutí programu, jména otevřených souborů, spuštění zakázaného programu. Jak je vidět, výčet možností je opravdu široký. Kromě monitorovací funkce má také BlackBoxII funkci zabezpečovací - je možno třeba znepřístupnit Ovládací panely, tiskárny apod.

Konfigurace BlackBoxuII


     Všechny výše uvedené činnosti je možné sledovat ve statistikách. Každý den má jeden záznam. Všechny činnosti, které jsme vybrali ke sledování jsou zde přehledně zobrazeny. U spuštění programů bych uvítal možnost filtru, protože jsou zde i programy, které se spustí automaticky po startu počítače - počínaje KERNELL32.DLL a konče vším co máte v systém tray nebo v nabídce po spuštění. U každého programu je uvedena doba, kdy byl spuštěn. Ovšem tato doba je uvedena od startu (nebo restartu) počítače. Uvítal bych zde spíše přesný čas - takže místo 00:58:46 by bylo 11:35. Přesné spuštění programu lze získat v přehledu "MINUTY". Zde vidíme, co počítač dělal každou minutu. Ovšem počítač toho každou minutu dělá docela dost a tak je zde hledání docela zdlouhavé. Pokud chceme vědět, zda byl určitý program spuštěn, můžeme využít funkce vyhledávání.

Údaje vysledované BlackBoxemII


     K programu z hlediska funkčnosti výhrady nemám. Spíše bych se vyjádřil k jeho "maskování". CO udělá zloděj, když uvidí v domě kamerku? Buď uteče nebo ji zničí. V prvním případě můžeme být rádi, ale přeneseno na počítač se nedozvíme co dotyčný hledal. V druhém případě máme po kamerce, opět přeneseme-li to na počítač dotyčný program BlackBoxII prostě odstraní. Je pravda že obvyklé CTRL + ALT + DELETE nám nepomůže. Ovšem už třeba prohrabání registrů ano. V sekci HKEY_LOCAL_MACHINE --> Software --> Microsoft --> Windows --> CurrentVersions --> Run odstraníme inkriminované položky a máme vystaráno. Další možností je program smazat přímo z adresáře, kde se nachází. Nepůjdou nám smazat dva soubory - jeden v adresáři systém (ten ovšem lze smazat, když zmáčkneme CTRL+ALT+DELETE a dáme ukončit program BlackBox), druhý soubor je pak záznam o činnosti, který půjde smazat po restartu počítače. Jednou z dalších možností je samozřejmě boot počítače ze systémové diskety a odstranění programu. Myslím si, že program by neměl být vidět v systém tray, neměl by být v START MENU a uživatel by ho měl instalovat někam, kde ho sotva bude někdo hledat. Pak můžeme zjistit, kdo a co na našem počítači dělá, aniž by věděl, že je sledován. A ještě mě napadla jedna funkce. Pokud by byl počítač připojen k Internetu, pak by mohl BlackBoxII poslat třeba SMS majiteli počítače, pokud by byl otevřen specifický dokument nebo spuštěn určitý program.

A poznámka na závěr - autor tvrdí, že v SHAREWARE verzi nelze změnit logo programu, které naběhne při spuštění. Logo změnit lze, stačí si vyeditovat soubor logo.bmp, který se nachází v adresáři BlackBoxu.

Download a další informace

Tisknout článekZaslat článek e-mailemNapsat autorovi článku


 

Home ] [ English version ] [ Kodovani cestiny ] [ Základní informace ] [ Kontakt ] [ Aktuální kursy ] [ Ceník ] [ Registrace shareware ] [ Odkazy ] [ Vyhledávání ]

Počet žádostí o tuto stránku od 11/04/1999 celkem: 1340009, z toho dnes: 76,
naposledy: 25/05/2024 v 06:07:44 z adresy 79.43.231.35.bc.googleusercontent.com

Náměty a připomínky zasílejte na adresu webmaster@shareware.cz

Navigator

ISSN 1213-3647 • Copyright © 1999-2024, LANtaNet s.r.o. & BAID Software • All rights reserved.