Home
ROOTKlikni pro nejčerstvější zprávy
Novinky.czKlikni pro nejčerstvější zprávy
CD-R serverKlikni pro nejčerstvější zprávy
English version
Kodovani cestiny
Základní informace
Registrace shareware
Ceník registrací
Ceník registrací
Zajímavé odkazy
Aktuální kursy
Vyhledávání
Kontakt
Help/FAQ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY:

Viry vs. administrátoři: co je horší?

Windows Commander: Okna jsou zakázána!

Connection Meter: Jak ušetřit za telefon?

Norton AntiVirus 2000: Má váš počítač ochranu?

BlackBoxII: Hlídací pes pro váš počítač

Přehled nejčtenějších článků najdete na hlavní stránce!

TOPlist ICQ
Kvalitu hledejte na stránkách s logem ... Udělejte si radost v Atelieru Kavka

Dejme šanci dětem
\"Sbírejte

Tyto stránky jsou optimalizovány pro Netscape Communicator verze 4.x, rozlišení 800x600 a vyšší. Zda budou vypadat stejně i v Internet Exploreru záleží jen na společnosti Microsoft. Podrobnější informace o problémech s kompatibilitou najdete v sekci Help/FAQ.

This site is best viewed with Netscape Communicator. Download Netscape Now!



Keyboard Layout Manager: zkroťte svou klávesnici

(25/04/2001, Jan Pecka)

Snad každý občas narazí na problém, že rozložení kláves na klávesnici není úplně ideální a některé znaky jsou dosažitelné jen po vice či méně složitých kombinacích kláves, popř. je nutné klávesnici úplně přepnout na jiné rozložení nebo jazyk. To je samozřejmě nejen nepohodlné, ale někdy i problematické. Existuje řešení?

     Všechny verze Windows standardně nabízejí buď klasické české rozložení v provedení QWERTY nebo QWERTZ a programátorskou klávesnici. Pokud používáte počítač jako chytrý psací stroj, pravděpodobně s tím vystačíte, avšak např. při programování, zvláště kdyz potřebujete psát některé pasáže v češtině s diakritikou, už mohou nastat problémy. Zvláštní kapitolou je klávesnice na notebooku, kde vzhledem k nižšímu počtu kláves mohou být některé kombinace obzvláště nestravitelné. Pravda, zvyknout se dá na všechno, ale může být i jiné řešení.

     Několik let jsem používal ovladač klávesnice, který jsem stáhnul kdesi na BBS a naprosto mi vyhovoval. Byl určen pro Windows 95 a fungoval i na Windows 98. S přechodem na Windows 2000 však nastal problém, protože tato verze používá knihovny DLL a s ovladači typu KBD nepracuje. Po několika dnech marného shánění náhrady jsem se rozhodl situaci radikálně řešit a obstaral jsem si program Keyboard Layout Manager, jehož autoři jsou Milan Vidakovič a Igor Milijaševič ze Srbska.

     Pomocí tohoto programu lze vytvořit vlastní ovladač klávesnice, který zajišťuje rozložení kláves podle potřeby. Možná by nebylo od věci zde alespoň zhruba vysvětlit, jak takový ovladač funguje a k čemu se používá. Při stisknutí klávesy na klávesnici se do počítače neodesílá odpovídající znak, ale tzv. scan code, což je číselné označení stisknuté klávesy. O převedení na příslušný znak se nejprve (po zapnutí počítače) postará BIOS, tuto funkci však následně přebírá spuštěný operační systém. Aby bylo možné definovat rozložení kláves pro všechny (podporované) jazyky a národní zvyklosti, používají se ovladače, které obsahují seznam kódů kláves a k nim přiřazené znaky, či přesněji kódy znaků obsažených v používaném fontu. Ve Windows lze mezi těmito ovladači libovolně přepínat a používat tak různá rozložení kláves podle potřeby. Lze dosáhnout např. zrcadlově otočeného rozmístění, pokud by příslušný ovladač byl k dispozici. Windows bohuzel standardně neobsahují nic, čím by se daly tyto ovladače vytvářet nebo upravovat a tak je potřeba se poohlédnout po programu, který to umí. Právě jedním z těchto programů je již zmíněný Keyboard Layout Manager.

     Práce s programem je velice jednoduchá a zvládne ji po krátkém zácviku prakticky každý. Po spuštění vypíše seznam nainstalovaných ovladačů (viz Tento počítač -> Ovládací panely -> Klávesnice) a nabídne jejich editaci nebo vytvoření nového. Poté se otevřou 2 okna:




     Ve spodnim okně se zvolí klávesa (popř. její kombinace s klávesou SHIFT, ALT, CTRL apod.) a ve vrchním příslušný znak, popř. stisknutím pravého tlačítka myši je možné ji přiřadit buď standardní funkci (tj. zobrazení znaku), nebo definovat zvláštní význam, jako napr. Caps Lock, Shift, multimediální funkci, akci v prohlížeči WWW stránek, popř. je možné ji zcela vyřadit z provozu. Nehodlám zde přesně popisovat práci s programem, o mnoho efektivnější bude, když si ho vyzkoušíte sami. Snad jen pro začátek bych doporučoval prozkoumat nekteré ze standardních rozložení dodávaných s instalací Windows a to zvláště v případě, že budete vytvářet rozložení obsahující diakritiku. Lépe tak pochopíte způsoby nastavení přepínačů a zámků, které jsou u české klávesnice nezbytné.

     Celkem zajímavou funkcí je tzv. Ligature editor. Ten umožňuje přiřadit klávese namísto jednoho znaku sekvenci až 31 znaků (což je u některých jazyků nezbytné), u českými Windows 2000 mi jich však fungovalo max. 16. Pro češtinu je tato možnost nepotřebná, avšak nabízí se možnost definování krátkých, často používaných textů (např. telefonní číslo, pozdrav, programovací příkazy apod.) a jejich uložení pod nepoužívanými klávesami. Tato funkce je však dostupná jen pod Windows 2000 a NT.

     Na závěr ještě upozorňuji, že některé funkce jsou podporovány pouze v některých verzích Windows (zpravidla 2000 a NT). Program šířen a prodáván v různých verzích, které se vzájemně odlišují svými možnostmi a je tedy potřeba si důkladně zvážit, kterou z nich skutečně potřebujete.

     

Tisknout článekZaslat článek e-mailemNapsat autorovi článku

Relevantní odkazy:


 

Home ] [ English version ] [ Kodovani cestiny ] [ Základní informace ] [ Kontakt ] [ Aktuální kursy ] [ Ceník ] [ Registrace shareware ] [ Odkazy ] [ Vyhledávání ]

Počet žádostí o tuto stránku od 11/04/1999 celkem: 1333372, z toho dnes: 80,
naposledy: 19/04/2024 v 11:08:16 z adresy fulltextrobot.seznam.cz

Náměty a připomínky zasílejte na adresu webmaster@shareware.cz

Navigator

ISSN 1213-3647 • Copyright © 1999-2024, LANtaNet s.r.o. & BAID Software • All rights reserved.