Home
ROOTKlikni pro nejčerstvější zprávy
Novinky.czKlikni pro nejčerstvější zprávy
CD-R serverKlikni pro nejčerstvější zprávy
English version
Kodovani cestiny
Základní informace
Registrace shareware
Ceník registrací
Ceník registrací
Zajímavé odkazy
Aktuální kursy
Vyhledávání
Kontakt
Help/FAQ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY:

Viry vs. administrátoři: co je horší?

Keyboard Layout Manager: zkroťte svou klávesnici

Connection Meter: Jak ušetřit za telefon?

Norton AntiVirus 2000: Má váš počítač ochranu?

BlackBoxII: Hlídací pes pro váš počítač

Přehled nejčtenějších článků najdete na hlavní stránce!

TOPlist ICQ
Kvalitu hledejte na stránkách s logem ... Udělejte si radost v Atelieru Kavka

Dejme šanci dětem
\"Sbírejte

Tyto stránky jsou optimalizovány pro Netscape Communicator verze 4.x, rozlišení 800x600 a vyšší. Zda budou vypadat stejně i v Internet Exploreru záleží jen na společnosti Microsoft. Podrobnější informace o problémech s kompatibilitou najdete v sekci Help/FAQ.

This site is best viewed with Netscape Communicator. Download Netscape Now!Windows Commander: Okna jsou zakázána!

(14/11/2002, David Baierle)

Již několik let firma Microsoft kolem sebe kope jako ve smrtelné křeči a vymýšlí různé podivné akce, jak na sebe upozornit. Se stoupající popularitou Linuxu je tento jev stále znatelnější. Některá počínání vzbuzují spíše úsměv, jiná naopak zděšení. Nejsem si však jistý, kam zařadit útok proti notoricky známému programu Windows Commander, který autora vedl až k jeho přejmenování.

     Jak vysvětluje autor programu pan Ghisler, letos v létě obdržel dopis od právníků zastupujících vlastníka ochranné známky "Windows" s tím, že onen vlastník (tj. Microsoft) má výhrady k užívání slova "Windows" v názvu programu a nepřímo ho vyzval k jeho přejmenování. Údajně si uživatelé mohou myslet, že program pochází od Microsoftu a tím mohou být uvedeni v omyl. Pan Ghisler se po zralé úvaze rozhodl ustoupit z vydobytých pozic a od verze 5.5 se program jmenuje Total Commander.

     Když tak nad tím přemýšlím, není mi úplně jasné, koho vlastně ti právníci chrání - zda vlastníka ochranné známky před panem Ghislerem či naopak. Když totiž porovnáte možnosti a schopnosti Commanderu s jeho konkurentem, tj. Průzkumníkem, je celkem jasné, kdo odvedl lepší práci a kdo by se tedy případně mohl chlubit cizím peřím. Bez zajímavosti také není fakt, že Windows Commander existoval 9 let, sklidil obrovský úspěch po celém světě a nikomu to nevadilo.

     V každém případě existují desítky programů, které mají ve svém názvu slovo "Windows". Jestli bude takto důsledně postupováno proti všem jejich autorům, čeká nás pěkný zmatek. Doufam, že Microsoft nevlastní též ochrannou známku na slovo "Win". Takových programů je obrovské množství, např. WinZIP, WinRAR atd.

     Pan Ghisler pro jistotu nový název konzultoval s právníky a také si nechal zaregistrovat ochrannou známku. Dokonce mu tato změna přijde vhod, neboť má nyní možnost nabízet patřičně upravený program i pro jiné platformy, např. pro PocketPC či Linux. Původní název by byl příliš zavádějící.

Další informace můžete najít ve vysvětlení (anglicky) od pana Ghislera.

Tisknout článekZaslat článek e-mailemNapsat autorovi článku

Relevantní odkazy:


 

Home ] [ English version ] [ Kodovani cestiny ] [ Základní informace ] [ Kontakt ] [ Aktuální kursy ] [ Ceník ] [ Registrace shareware ] [ Odkazy ] [ Vyhledávání ]

Počet žádostí o tuto stránku od 11/04/1999 celkem: 1342955, z toho dnes: 30,
naposledy: 16/06/2024 v 07:29:50 z adresy fulltextrobot.seznam.cz

Náměty a připomínky zasílejte na adresu webmaster@shareware.cz

Navigator

ISSN 1213-3647 • Copyright © 1999-2024, LANtaNet s.r.o. & BAID Software • All rights reserved.