Home
ROOTKlikni pro nejčerstvější zprávy
Novinky.czKlikni pro nejčerstvější zprávy
CD-R serverKlikni pro nejčerstvější zprávy
English version
Kodovani cestiny
Základní informace
Registrace shareware
Ceník registrací
Ceník registrací
Zajímavé odkazy
Aktuální kursy
Vyhledávání
Kontakt
Help/FAQ

TOPlist ICQ
Kvalitu hledejte na stránkách s logem ... Udělejte si radost v Atelieru Kavka

Dejme šanci dětem
\"Sbírejte

Tyto stránky jsou optimalizovány pro Netscape Communicator verze 4.x, rozlišení 800x600 a vyšší. Zda budou vypadat stejně i v Internet Exploreru záleží jen na společnosti Microsoft. Podrobnější informace o problémech s kompatibilitou najdete v sekci Help/FAQ.

This site is best viewed with Netscape Communicator. Download Netscape Now!SOFTWARE A AUTORSKÁ PRÁVA

Každý uživatel počítače by měl mít alespoň základní přehled o programovém vybavení z hlediska autorských práv. Podmínky, za jakých můžete program používat (a popř. dále šířit), se obecně liší podle typu programu a licenčních podmínek. Jednotlivé typy jsou sice dále popsány, avšak závazné jsou vždy a pouze licenční podmínky, které bývají obsaženy v instalaci programu.

KOMERČNÍ SOFTWARE

Označení 'komerční software' se vžilo pro programové produkty, u nichž je při jejich užívání nutné zároveň vlastnit i příslušnou licenci, která uživatele k tomuto užívání opravňuje. Ve srovnání např. se sharewarovými programy je zde podstatné, že tuto licenci je nutné vlastnit již před prvním spuštěním programu, tj. v praxi uživatel tuto licenci obvykle musí nejprve zakoupit a teprve poté program legálně získá společně s oprávněním k jeho užívání. Ačkoli je tento postup běžný po celém světě, uživatel bývá vystaven riziku, že zakoupený produkt nebude přesně odpovídat jeho potřebám. Jakékoli užívání, kopírování, prodej atd. bez souhlasu vlastníka autorských práv (tj. pokud nevlastníte příslušnou licenci) je TRESTNÉ.

SHAREWARE

Princip shareware spočívá především v tom, že jeho autor vám poskytuje možnost si legálně vyzkoušet program dříve, než jej zakoupíte. Doba, po kterou můžete takto program bezplatně zkoušet, většinou býva omezena (obvykle 3-4 týdny, je vždy uvedena v dokumentaci), poté je nutné uhradit registrační poplatek nebo ukončit užívání a odstranit jeho instalaci z počítače. Protože na sharewarové programy se z hlediska autorských práv vztahují stejné podmínky, jako např. na komerční software, je užívání po stanoveném zkušebním období považováno za jejich porušení a podle autorského zákona je nelegální.

Pokud chcete program dále užívat a nemůžete registrační poplatek do zahraničí sami uhradit, nabízíme vám možnost zprostředkování a úhradu v českých korunách.

Na rozdíl od komerčních produktů můžete sharewarové programy libovolně kopírovat a dále šířit, avšak pouze v původní podobě bez jakýchkoli úprav či změn v dokumentaci. Registrovaná verze se samozřejmě šířit nesmí.

Sharewarové programy lze získat zdarma na Internetu, nebo od některých distribučních firem formou kolekce desítek či stovek různých programů na CD-ROMu (výjimečně i na disketách). To však již zdarma nebývá, obvykle je účtován poplatek ve výši několika set korun. Někteří uživatelé se pak domnívají, že částka, kterou v tomto případě zaplatili, jsou registrační poplatky a že získali registrované verze. Až na některé výjimky to však není pravda - je to jen platba distributorovi za médium, obaly, práci atd., s registrací to však nemá nic společného.

FREEWARE

Za užívání freewarových programů nemusíte platit žádné poplatky, registrace se tedy neprovádí. Můžete je i volně rozšiřovat. Je pouze třeba respektovat skutečnost, že tento program někdo vytvořil a vlastní autorská práva, tj. nesmíte ho vydávat za své dílo, prodávat atd.

PUBLIC DOMAIN

U programů označených 'public domain' se autor zříká svých autorských práv, jejich užívání je zdarma a můžete s nimi nakládat zcela libovolným způsobem.

 

Home ] [ English version ] [ Kodovani cestiny ] [ Základní informace ] [ Kontakt ] [ Aktuální kursy ] [ Ceník ] [ Registrace shareware ] [ Odkazy ] [ Vyhledávání ]

Počet žádostí o tuto stránku od 25/04/1999 celkem: 15207, z toho dnes: 1,
naposledy: 15/06/2024 v 15:01:03 z adresy bzq-82-80-249-192.dcenter.bezeqint.net

Náměty a připomínky zasílejte na adresu webmaster@shareware.cz

Navigator

ISSN 1213-3647 • Copyright © 1999-2024, LANtaNet s.r.o. & BAID Software • All rights reserved.